Çalışma Saatleri
09:00 - 18:00

Bilgi işlem departmanlarındaki hızlı büyüme ve artan iş yükü Bilgi Teknolojilerinin bir ürünü olan sanallaştırma teknolojilerini zorunlu hale getirmiştir.
Sanallaştırma; var olan fiziksel donanıma birden çok işletim sistemi kurulumu yapılarak, tek bir makine aracılığıyla birden çok işletim sisteminin çalışmasını sağlayan teknolojidir. Sanallaştırma işlemi, bilgi teknolojileri alanında çalışan sistem yöneticilerine önemli avantajlar sağladığından, günümüzde sıkça başvurulan bir yöntem haline gelmiştir.

Sanallaştırmanın sağladığı avantajlar ise;

  • Donanım kullanılabilirliğini arttırmanın yanı sıra fiziksel sunucu üzerindeki operasyon ve bakım maliyetleri düşürülebilmektedir.
  • Hızlı ve verimli kurulum yapılabilmesi sayesinde yazılım ve donanım testlerinin kolayca yapılabilmesi sağlanabilmektedir.
  • Bir fiziksel sunucu üzerinde birden çok sunucu hizmeti çalıştırılabildiğinden, sistem kurulumunda harcanan toplam maliyet düşürülebilmektedir.
  • Tek bir lisansla birden çok sanal cihaz üzerine aynı yazılım kurulabildiğinden, yazılım maliyetleri azalmaktadır.
  • Tek fiziksel sunucu üzerinde istenilen birçok servisin çalıştırılabilmesi sayesinde, bir rack(sunucu rafı)üzerinde 30’a yakın hizmetin verilebilmesi sağlanmaktadır.
  • Daha az sayıda fiziksel sunucunun ihtiyacı karşılayabilmesi sayesinde sistem odalarında harcanan elektrik ve soğutma giderleri düşmektedir.

 

Sanallaştırma işlemi çeşitli sanallaştırma aygıtları aracılığıyla sağlanmaktadır. Bu aracı aygıtlar, yazılım ya da donanım tabanlı olarak çalışabilmektedirler.